Neden Mars? Neden Başka Bir Gezegen Değil?

Bilim adamları,sürekli olarak yeni araştırmalar,keşifler yapmaktadırlar.Bunun nedeni dünyamızda bulunan enerji kaynaklarının tükeneceğine yönelik savların öne sürülmesidir.Evrenin sırrını çözmek adına çalışmalar her geçen gün belirginleşmekte,yapılan bir keşif başka bir belirsizliğe yol açmaktadır.Günümüzde bilim insanları maliyeti ucuz enerji kaynakları,yeni enerji kaynakları arayışı içine girmişlerdir.Bir nevi izlediğimiz uzaylı filmlerindeki istilalar gibi,fakat bu sefer istila eden biziz.NASA,evrende yaşamın olduğuna yönelik çalışmalar kaydetmiştir ve genelde "Mars" gezegeninin ismini duyarız,peki neden Mars?

MARS,Güneş Sistemi'nin Güneş'ten itibâren dördüncü gezegeni. Roma mitolojisindeki savaş tanrısı Mars'a ithâfen adlandırılmıştır. Yüzeyindeki yaygın demiroksitten dolayı kızılımsı bir görünüme sahip olduğu için Kızıl Gezegen de denir.


Mars, Dünya hariç tutulursa, halen Güneş Sistemi’ndeki gezegenler içinde sıvı su ve yaşam içermesi en muhtemel gezegen olarak görülmektedir.Mars Express ve Mars Reconnaissance Orbiter keşif projelerinin radar verileri gerek kutuplarda(Temmuz 2005) gerekse orta bölgelerde(Kasım 2008) geniş miktarlarda su buzlarının var olduğunu ortaya koymuş bulunmaktadır. 31 Temmuz 2008’de Phoenix Mars Lander adlı robotik uzay gemisi Mars toprağının sığ bölgelerindeki su buzlarından örnekler almayı başarmıştır.Fakat Marsın ince atmosferi sebebiyle yüzeyinde bulunan suların sıvı halde bulunması güçtür.

Mars,iklimi açısından ılıman ve yumuşak bir iklime de sahiptir,ne çok sıcak ne çok soğuk bir yapısı vardır.

Marsın,dönme periyodu ve mevsim dönemleri Dünya’nınkine çok benzer,bir Mars günü 24 saat 39 dakika ve 35 saniyedir,yer çekimi oranı yeryüzüne göre 38% dür.Dünya yüzey basıncının %1’inden daha düşük bir değere sahiptir.

Mars,sahip olduğu ince atmosfer sayesinde zararlı güneş ışınlarından ve radyasyondan da az etkilenmektedir.Bugüne dek Mars yüzeyinde bakteri düzeyinde yaşam belirtileri olduğu ileri sürülen mikroskobik oluşumlar keşfedilmiştir.


Marsın yüzeyinde bulunan buzullar ve sıvı örnekler yaşamsal koşullara göre oldukça tuzlu ve asitlidir ama bu geçmişte yaşamın olmadığını göstermez.Mars,bugüne kadar hayat olduğuna dair pozitif buluşlarla karşımıza çıktı bakalım bilim dünyasında bundan sonra ne gibi gelişmelere aracı olacak.