İşte evrenin en detaylı resmi...

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA'nın Hubble teleskopu ile çekilen yeni bir görüntü evrenin nefes kesici genişliğini ortaya koyuyor. Uzmanlar görüntüyü evrenin şu ana kadar çekilmiş en kapsamlı resmi olarak niteliyor.


Bu, evrenin şu ana kadar çekilmiş en detaylı fotoğrafı. Adresi Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi'nin Hubble uzay teleskobu.Teleskobun uzayın göreceli olarak boş bir köşesini, uzun süre gözlemlemesiyle ortaya çıktı fotoğraf.Fotoğrafta 10 bine yakın galaksi, ömürlerinin çeşitli safhalarında görülebiliyor. Bazıları aktif, bazıları ölü, bazıları çarpışma evresinin ortasında. İçlerindeki milyarlarca yıldızlarla beraber.

Bu alan ilk kez görüntülenmiyor. 2004-2009 yılları arasında tespit edilen bu alan, ilk kez ultraviyole ışıklarıyla gözlemlendi, ortaya bu kapsamlı görüntü çıktı.

Ultraviyole ışıkları 5-6 milyar ışık yılı uzaktaki galaksileri görmeyi mümkün kılıyor.Yani, evrendeki yıldızların çoğunun ortaya çıktığı dönem.Dolayısıyla bu görüntüler, evrenin ortaya çıkışına yakın zamanları gözlemlemeyi mümkün kılıyor.

Ancak unutulmaması gereken bir nokta ise bu imgenin evrenin aslında çok küçük bir parçası olduğu.